Budapest, Váci út 97.
Sok mindenről elfeledkezünk manapság. És még sokkal több az, amelyről halvány tudomásunk sincs a múltból! Vajon ki tudná felidézni Reichmann Ede emlékét, aki a terézvárosi cirkuszban az 1870-es években némajátékával elbűvölte a közönséget? Nevét csupán egy porosodó, korabeli elöljárósági irat őrizte meg.
Bővebben:
(VI, Váci út 97) 1932. évi április hó 23-án. szombaton este pontosan 7 órai kezdettel, a »Barátság« műkedvelőgárda közreműködésével
rendez, amelyre a szaktársakat és hozzátartozóikat szeretettel meghívja a rendezőség.
1. Szavalat: Földi Péter
2 HACSEK ÉS A PUCCS
Írta: VADNAI LÁSZLÓ.
Hacsek Juszcsák Ferenc
Sajó Becs László
Pincér Varga Imre
3. Műdalok: Tóth Lujza
4. RAJTA-RAJTA
Vígjáték 1 felvonásban. Írta: TÖRÖK REZSŐ.
Ecséri Kovách Piroska Vörös Manci
Vargáné, házvezetőnő Tóth Lujza
Báró Förster Keztyüs Lajos
Tamás, szolga Erdődi József
Rozi Szász Jolán
Prímás Silhavy József
5.Szavalat: Vörös Manci
6. HOLDKÓROS Írta: NÓTI KÁROLY.
Tarló Menyhért Erdödi József
Kende Juszcsák Ferenc
Kendéné Vörös Manci
Gitta Tóth Lujza
Doktor Keztyüs Lajos
KONFERÁL: Juszcsák.
Az előadást pontosan 7 órakor kezdjük. Előadás után tánc záróráig. Ruhatár. - Buffet.
Kevesen gondolnak arra, mi történt századunk harmincas éveiben a művelődés és szórakozás terén Angyalföldön. A Váci út 97-ben működött ugyanis a Váci Úti Vasas Munkásotthon, ahol ebben az időben évről évre, hónapról hónapra közérthető, az élet sanyarúságát feledtető vígjátékestek, szórakoztató műsorok és kabarék megrendezésére került sor.
A harmincas évek elején, rövid két esztendő leforgása alatt hat Nóti Károly-vígjátékkal, hat Török Rezső-komédiával ismerkedhetett meg a nézőközönség a munkásotthon műkedvelő színészeinek közreműködésével. További népszerű és divatos vígjátékírók, pl. László Miklós, a feledhetetlen emlékű Vadnai László, valamint Mihály István bohózatait és tréfáit is előadták a munkásotthon színpadán.
Mindaddig érthetetlennek tűnt előttem a színházi jellegű tevékenység, amíg a korabeli meghívók alapján össze nem hasonlítottam az előadott angyalföldi bohózatok, vígjátékok számait a fővárosi kabaré 1901 és 1944 közötti műsorával. Az eredmény meglepő volt. A humoros műsorszámok zömmel a Teréz Körúti Színpadról származtak. Tehát az a bohózat, amely a Teréz körút 46-ban elhangzott, két-három évi késéssel a Váci Úti Munkásotthon színpadára is eljutott.
A belvárosi polgárság vígjátékai, a korabeli divatos parasztkomédiák fokozatosan áramlottak a város peremére, Angyalföldre. Vadnai tréfás jelenetei - pl. A frakk vagy a Hacsek és a puccs - több színpadot is megjártak, amíg a vasmunkások kabarészínpadára kerültek. Különben a Vadnai-számok sikerére mi sem jellemzőbb, minthogy egyes részletei még a hatvanas-hetvenes évek fővárosi viccfolklórjában is felbukkantak. Az a mondat, hogy „a felesége tegnap ráült egy egypengősre, és nyolcvan fillér kilátszik belőle”, Vadnai egyik kabaréjelenetéből származik.
Végül még egy érdekesség! A Teréz Körúti Színpad zenei vezetője a harmincas évek elején Lányi Viktor volt. Húga, Lányi Sarolta írónő az első világháború idején Angyalföld egyik iskolájában tanított. Személyük közvetlen kapcsolatban állt a kabaré külvárosi létrejöttével.